úterý 1. února 2011

Pár „střípků“ ze života běhání

Zamýšlel jsem se nad tím, o čem zajímavém bych mohl dneska napsat a napadlo mě, že bych se mohl zmínit o několika zajímavostech při běhání, které jsem poznal z vlastní zkušenosti, ale které by na samostatný článek byly relativně krátké, ale mohli by Vám pomoci při začátcích. Jde o mé subjektivní názory a na spoustu informací – střípků můžete mít odlišný názor, ale to vůbec nevadí. Pojďme na to, tady jsou:

1) Běhání ve dvou či více lidech

Pokud můžete běhat ve dvou či více lidech, rozhodněte to zkuste. Je to docela příjemný pocit, občas Vás to nutí jít i běhat, když se Vám zrovna moc nechce. Je tu sice kompromis o rychlosti běhu (tempo, délka trasy), ne každý běhá stejně jako Vy, ale můžete se dozvědět spoustu dalších informací nejenom při společném běhání. Kromě toho poznáte další přátele, kteří jsou „nakaženi“ jako Vy.

Běhání v páru
 
2) Pozdrav od ostatních běžců

Nevím, jestli to chápu správně, ale vždy zdravím míjející běžce kolem mě a divili byste se, kolik běžců můj pozdrav – obyčejné mávnutí rukou – vůbec neopětuje. Vyjadřuji tím, že jsme oba v tom stejně, že běhám také jako on nebo ona, že se třeba momentálně také trápím a chápu, jaké to je, když člověk běží. Někteří koukají dost divně a asi hledají za tím to, že se chci seznámit. Ale proč ne?! Některým je asi trošku trapné, když už je zdravím po třetí, a tak mi také mávnou, občas se i usmějí. Člověk má hned lepší pocit, že je na tom světě lépe a že s tím během se trápí i ostatní. Jiní nezdraví vůbec, ani se neohlédnou, oni jsou pravděpodobně středobodem vesmíru a Vy jste nic.

Při jednom z mých delších běhů s batohem jsem doběhl běžkyni (na tempo běžců nemám, pro ně jsem děsně pomalý, bohužel ne všichni běží takové dálky jako já, s batohem málokdo) a dal se s ní do rozhovoru. Dozvěděl jsem se po čase, že běží „desítku“ a odkud kam. Já jsem jí řekl, že běžím „dvacku s batohem“, trápím se a že hodně záleží i na hmotnosti batohu a výsledném času – prostě s batohem to není úplně ono, což samozřejmě viděla, ale asi jsem jí zkazil náladu tou kilometráží a tím, že očividně stíhám jejímu tempu (já se také osobně divil, ale byla v tom trochu také chlapská hrdost či ješitnost). Po chvilce to otočila zpět. Škoda, doufal jsem, že poběží se mnou ještě notný kus dál a prohodíme více slov.

3) Bolesti – v kolenech, v holeni, v šíji, v zádech, v rukách, píchání v boku, běh s batohem

Všichni to znají a zažili. Bolesti při běhání o sobě dávají velmi silně znát. Můj výčet bolestí je zatím malý a rád Vám řeknu osobní názory, jak se s problémem poprat. Vždy dejte na své tělo, zapomeňte na sporttestery a na tempo, jakmile se nějaká bolest při běhu objeví. Tělo Vám řekne vše, jen musíte umět a chtít naslouchat, protože jít tzv. „na doraz“ se nemusí šeredně vyplatit. Ne všechny rady, které tady píši, Vám mohou pomoci, každý jsme velmi individuální běžec, takže to berte s velkou tolerancí. Děkuji Vám.

Když Vás bolí kolena, která máte jinak zdravá, obvykle to bývá přetrénováním, alespoň tak to bývá u mě. Nejsou zvyklá na tak silné běžecké objemy, ale nebojte, časem bolet přestanou, nicméně dovedou Vám až ohavně znepříjemnit a zpomalit běh. Kolena mi po čtvrt roce přestala bolet a dnes o nich vím jen málokdy. Ne, že by se občas nějaké koleno neozvalo, ale je to velmi sporadicky. Vytrvejte, snižte rychlost či chvíli jděte a nevzdávejte se!

Bolest holeni může znamenat špatný běžecký styl a bývá mnohdy rafinovanější než kolena. Bolest Vám vystřeluje do holeně při každém běžeckém kroku a je poměrně silná. Tady doporučuji rovněž velmi zvolnit či chvíli zkusit jít a začít protahovat pořádně svaly. Dbejte na správné rozcvičení před začátkem běhu, stačí i pár minutek, kdy protáhnete nohy, ruce, svaly formou strečinku a taková ta běžecká abeceda. Výrazně Vám to může snížit bolest v holeni a po deseti dvaceti minutách tato bolest může odejít úplně. Svaly, šlachy jsou propojené v celém těle, takže taková kompenzační cvičení se Vám můžou velmi hodit. To, že Vás bolí záda, může být klidně spojeno s Vašimi neprotaženými nohami, nedělám si legraci a alespoň minimální strečink Vám doporučuji už při náběhu 60 km a více měsíčně.

Bolest v šíji a na krku u mě souvisí při běhu s batohem. Batoh má popruhy a pásy, které se připínají na hrudníku a na břichu (používám dva batohy firmy Deuter s pláštěnkou o různé velikosti – 18 a 25 litrů) a při delším běhu Vám obzvláště těžký batoh znepříjemňuje nejen styl a tempo běhání, ale rovněž Vaše záda nesou na sobě náklad, na který nejsou zvyklý a záda máte strnule pořád ve stejné poloze. Je otázka času, kdy začnete cítit, že záda potřebují menší rozcvičku či protáhnutí. Doporučuji si pak na chvíli batoh sundat a udělat si pár cviků na záda i na ruce.

Tady bych se rád na chvíli zastavil. Našel jsem velmi málo zkušeností od běžců, kteří běhají s těžkým batohem. Neberu v potaz malé mini batůžky a ledvinky. Vyzkoušel jsem úplně všechno od ledvinek s páskem kolem pasu a malými lahvičkami pro pití, s mini batůžkem vzadu na kříži na zádech až po batoh. Musím říci, že největší komfort zajišťuje kvalitní sportovní batoh pro túry či běh obecně. Některé firmy nabízejí fixaci běžeckého batohu pomocí křížových popruhů přes prsa, např. firma Salomon. 

Běžecký batoh od firmy Salomon
Zpočátku to chvíli trvá, než si zvyknete na nošení batohu při běhu (jiný styl běhu, pomalejší tempo, pokud je batoh hodně těžký). Nedoporučuje se moc batoh na kolo, protože ten je obvykle speciálně uzpůsoben pro Vaší pozici na kole, kdy máte ohnutá záda na kole, takže batoh je mírně zaoblen, aby Vám zbytečně nenamáhal záda a kopíroval Vaši vnější křivku zad. Když běžíte, máte záda svisle, takže cyklistický batoh není příliš vhodný. Ale i s tím se dá běhat, pokud objem batohu není příliš velký!

Při výběru batohu rozhoduje především cena, značka, kvalita a funkce batohu. Doporučuji rozhodně batoh s pláštěnkou od renomované firmy. Rozhodně na nešetřete. Ve specializovaných prodejnách Vám jistě rádi poradí a pomohou vybrat ten správný batoh pro běh.

A ptáte se, kde najdete upotřebení běhání s batohem? Například při běhu z práce a do práce Vám prostě většinou nestačí vzít si doklady, mobil a peněženku, ale obvykle i oblečení, popř. jídlo a další nezbytnosti.

Bolest v zádech může být způsobena čímkoliv, pokud je to z únavy, doporučuji několik cviků na záda, boky, kříž, prostě se protáhnout. To samé platí i pro ruce. Vaše ruce při běhu mají strojové tempo a pořád se pohybují po stejné trajektorii, citelně ruce cítíte, zvláště když běžíte s batohem. Důkladná rozcvička či protažení tento problém dovede razantně zmírnit. Procvičit se můžete i během běhu, pokud tedy neběžíte závody. :)

Píchání v boku a bolest břicha obvykle bývá způsobeno špatným dýcháním při běhu a špatnou stravou před tréninkem. Začne-li Vás píchat, doporučuji začít při běhu zhluboka dýchat a nádechy a výdechy mít velmi dlouhé, po chvilce by píchání mělo zmizet nebo razantně se utlumit.

4) Běžecká literatura a web

Literatury o běhání v českém jazyce není mnoho. Podíváte-li se na jeden z mých prvních článků o běhání, najdete tam spoustu typů. Na internetu můžete „vygooglit“ (vyhledat) při troše snahy spousty závěrečných prací (bakalářských a diplomových) z Masarykovy univerzity v Brně ve formátu pdf, dokonce i některé knihy jsou volně šířitelné. Vhodný web pro zjištění informací mi připadá Behej.com a běžecká škola Miloše Škorpila. Rovněž nesmím zapomenout na časopisy Behej.com a RUN.

Kniha o běhání s DVD nosičem od známých autorů


5) Oblečení a další důležité pomůcky

Kdo tvrdí, že běhání je jeden z nejlevnějších sportů? No, myslím, že pokud se zamilujete do běhání a berete to trochu vážně, není běhání vůbec levnou záležitostí. Začátečník by měl začínat s kvalitními běžeckými botami, časem ale zjistí, že při běhu potřebuje také funkční prádlo. Jaký typ kvalitní obuvy si koupit je také velký oříšek a doporučuji si nechat poradit ve specializované prodejně (pojmy jako supinace, pronace, běžecké boty na silnici, do terénu (trail), nesmeky, tretrové boty, např. firmy Asics, Mizuno, New Balance, Nike, Adidas, Salomon apod.)

Co se týče funkčního prádla, v létě Vám postačí funkční kraťasy či tříčtvrťáky a tričko. Na jaře či podzim bývá nutností ještě funkční mikina-svetr, kalhoty a bunda. Prádlo by mělo dobře odpařovat Váš pot, zajistit Vám stabilní teplotu těla (zvláště v zimě), napomáhat k podání lepších výkonů a v období dešťů i nepromokavost. Jak vidíte, jsou tu naprosto odlišné potřeby, které často jdou proti sobě. Je spousta technologií a materiálu, které Vám firmy nabízejí a doporučují pro běh. Ty kvalitnější bývají hodně drahé. Osobně mám zkušenosti s produkty od firmy Salomon, Craft, Odlo, Spyder, Asics, Nike, Adidas, Tchibo, Moira, Kalaš.

Oblečení v létě
V zimě volím raději více vrstev funkčního prádla a kvalitní nepromokavou a zároveň i prodyšnou bundu. Pro teplotu kolem nuly doporučuji termo kalhoty (pod nimi můžete mít ještě tříčtrvrťáky), dlouhé funkční běžecké ponožky (na těch rozhodně nešetřete), klidně další pár ponožek obvyklé velikosti, které dáte ještě na ty dlouhé ponožky (pro větší zmírnění dopadu), funkční triko a bundu (či vestu). Rovněž lze nahradit bundu mikinou – svetrem v podobě roláku (schovaný krk), pokud je teplota trochu nad nulou.

Oblečení v zimě

V případě náledí běhám obvykle v klasických běžeckých botách pro silnici nebo trail podle toho, kde běhám a s sebou mám nesmeky. Při teplotě výrazně pod nulou si vezmu kromě trika a bundy ještě mikinu – svetr. Je to hodně individuální a každému vyhovuje něco jiného.
Nesmeky
 6) Sporttestery a informace, které Vám při běhu či po běhu sděluje tělo

Na trhu je řada sporttesterů, já používám jeden od firmy Garmin s navigací, ale existuje spousta dalších od firem Polar, Suunto apod. Čím více funkcí sporttester umí, tím je i dražší. Rozhodně se vyplatí koupit sporttester s měřením tepu. Sporttestery s navigací jsou docela drahé, levnější variantou může být krokoměr.

Osobně sporttester používám pro měření tepu a v případě, kdy chci měřit délku nové tras a tempo. Spíše se spoléhám na vlastní tělo a to, co mi říká. Jde tady o pocity – jak pozitivní, tak negativní. Běhám podle nálady a chuti a rozhodně nemám závodnické ambice. Většinou běžím bez sporttesteru. Dejte vždy na Vaše tělo, protože to Vám řekne víc než nějaký drahý přístroj, zvláště při zranění.
Sporttester od firmy Polar
Závěr

Někdy příště se zmíním o dalších střípcích – informacích ze svého života běhu, pro začátek to snad stačilo. :) Běhu zdar!


10 komentářů:

  1. Harry, moc jsi me navnadil. Loni jsem po jaru behal do prace a v praci jsem si nechaval ciste obleceni a batoch, ktery nosim, abych prenesl veci zpet, ale myslenka, ze bych po ranu vzal bagl, probehl Prokopakem nez zacnou jezdit poradne auta, vykoukl u reky a podle reky dobehl do centra a do prace... A pak stejne zpet me dela radost. To bych si mohl udelat radost a v casovem obdobi si hezky nabehat km. Ted jen vybrat ten "super" bagl. Mas nejaky tip na obchody, kde maji vhodne? dik, 12:)

    OdpovědětVymazat
  2. Batohy od firmy Deuter jsem koupil levně v Německu v Intersportu. V podstatě mě vyšly dva batohy za cenu jednoho a půl. Nechal jsem si zavolat prodavačku a řekl jsem jí, že chci běhat s batohem. Ukázala mi různé značky, nejvíce se mi líbily batohy od Deuteru, vzal jsem si jeden velký kvůli nošení 14" notebooku a jeden menší (nakonec jsem zjistil, že i do toho malého se notebook vejde, objemy 25 litrů a 18 litrů). Batohy mají plášťenku, ale v podstatě ji ani moc nepotřebují, povrch batohu je voděodolný docela dost a hodně snese, když dáš na to tu pláštěnku, tak se batoh "zpotí" (promočí), takže je vhodné uvnitř mít ještě věci v igelitkách. Toť mé zkušenosti. Ten 18 litrový je pro bike, ale má velké vystýlky, takže se vlastně ohýbá na zádech podle Tvých zad, takže proto jsem šel výjimečně do cyklo-batohu. Na zádech je velmi příjemný. Trošku jsem tím sledoval i to, že do práce jsem před tím jezdil na kole, takže jsem chtěl zabít mouchu jednou ranou (mít batoh na běh i na kolo). A co se týče krámů, určitě na internetu a v Praze jich je dost.
    Přiznávám, že ten menší 18 litrový (cyklistický) je pohodlnější, ale méně se zase do něj vejde, i když se dá také poměrně dost zvětšit.

    Batoh Deuter Cross Bike:
    http://www.mall.cz/cyklisticke-batohy/deuter-cross-bike?v=378212

    Ten druhý z hlavy teď bohužel nevím, nemám ho momentálně u sebe.

    OdpovědětVymazat
  3. super, moc diky za postrehy. Naprosto skvele.. 12:)

    OdpovědětVymazat
  4. Ahoj Harry,
    jak to vidíš s tím oblečením na běhání od Tchiba? Nečekám zázraky za tu cenu, ale slyším dobré i horší názory a nevím, zda koupit větruvzdornou bundu, spodní prádlo a termokalhoty? Díky za radu

    OdpovědětVymazat
  5. Od Tchiba mám čepici, čelenku, takový "šátek" přes pusu na zip při běhání v chladnějším počasí a jsem maximálně spokojen v porovnání cena/výkon. Klasické oblečení jsem nezkoušel, protože už mám jiné, ale určitě to nebude tak špatné, jak se to může zdát. Koupil jsem to v Německu a byl jsem tam dvakrát "vykoupit krám", od té doby jsem to pak už nikde neviděl, rozuměj tak velký výběr pro běžce, takže za mě klidně do toho jdi. Věci od Salomonu, Craftu apod. jsou určitě lepší, ale stojí mnohdy desetinásobek ceny, kterou dáš za Tchibo produkty!!! Doporučuji tedy vyzkoušet a uvidíš.
    Harry

    OdpovědětVymazat
  6. Zvyknout si na běžecký batoh, nebo běžeckou ledvinku je vždy těžké. Ale pokud si zvyknete, tak vězte že přínos pro Vás bude obrovský. Mít sebou při delším běhu vodu, jídlo, oblečení totiž je nezbytnost a nejde bez toho fungovat.

    OdpovědětVymazat
  7. Poslední dobou na svých bězích si vystačím jen kapesníkem, občas mp3 přehrávačem a klíčema od bytu, které mám na gumovém pásku - náramku - připevněném na levé ruce. Běhání mám jako doplněk k dalším sportům a těch pár kilometrů nestojí za to, abych s sebou tahal tolik věcí. Jiná záležitost je ale, když běhám v zimě kolem 20 km do práce a z práce, tam batoh přijde určitě vhod. Harry

    OdpovědětVymazat
  8. Přítel rád běhá, tak jsem mu na Vánoce letos koupila tady http://www.panskamoda.eu/funkcnipradlo funkční prádlo. Byl to můj první nákup funkčního prádla, tak jsem zvědavá, jak bude spokojený :-)

    OdpovědětVymazat
  9. Těch střípků z běhání mám už stovky. Taky běhám bezmála dvacet let každé ráno. :) A je zajímavé vidět, jak se kolem vás proměňují lidé. Někteří to vzdají dříve, jiní později. :) A jiní vůbec. Je nás pár takových bláznů. Jednou za týden chodíme běhat s pánem, který dělá klimatizace s montáží a má čas na běhání jen jednou za týden. :)

    OdpovědětVymazat
  10. Suprově napsané. Já teda chodím běhat spíše příležitostně, teď přes zimu skoro vůbec. Co se týče toho prvního bodu, tak běhání ve dvou a více lidech jsem už zkoušel a chápu, že někomu to vyhovuje, ale já osobně raději chodím běhat sám. Člověk má pak méně rozptýlení a může se více soustředit na svůj dech atd. A co se týče těch různých doplňků, vychytávek atd, tak musím říct, že jsem rád, že se teď tolik rozmohly ty fit náramky. Pamatuji si, že jsem nad pořízením takového náramku přemýšlel před lety, ale bylo to hrozně drahé. Dnes už to stojí pár stovek a je to opravdu skvělá věc. Hlavně se mi líbí to, jak má člověk okamžitý přehled o uběhnuté vzdálenosti, tepu atd. To je prostě paráda.

    OdpovědětVymazat